piątek, 6 marca 2020

Madera i koronawirus

Szaleństwo związane z koronawirusem opanowało już chyba cały świat. Coraz częściej otrzymuję pytania czy wyjazd na Maderę w tym momencie jest bezpieczny.  

Oczywiście nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ale w dużym skrócie postaram się przedstawić kilka faktów dotyczących koronawirusa na Maderze.

Na chwilę obecną nie ma sygnałów, żeby na Maderze przebywała osoba zakażona wirusem. Bazując na doniesieniach prasowych można powiedzieć, że do tej pory pojawił się jeden przypadek podejrzenia zakażenia.


Jak wygląda sytuacja na Maderze?

Madera na bardzo wczesnym etapie podjęła szereg środków ostrożności, aby zapewnić ochronę populacji przed koronawirusem. Władze odpowiedzialne za system opieki zdrowotnej na Maderze bardzo poważnie potraktowały zapobieganie wybuchowi korony. Był tylko jeden przypadek podejrzenia zakażenia koronowego. Była to 19-letnia studentka z Madery, która wróciła do domu z wizyty w Mediolanie. Okazało się, że choroba była zwykłą grypą. Została przetestowana negatywnie, a wyniki zostały dwukrotnie sprawdzone przez lizboński dr Ricardo Jorge Institute i potwierdzone negatywnie, co czyni Maderę nadal wolną od wirusa koronawirusa.

Regionalna służba zdrowia (SESARAM) podjęła działania zapobiegawcze z powodu koronawirusa i ograniczy wizyty w szpitalu Dr. Nélio Mendonça. Według Margaridy Câmary, przewodniczącej Komisji Coronavirus, dozwolone bedą odwiedziny tylko jednego gościa i tylko po udzieleniu odpowiedzi w kwestionariuszu epidemiologicznym.

Z kolei na Porto Santo Hotel Vila Baleira Porto Santo, należący do grupy Ferpinta, miał od 11 kwietnia przyjmować do 150 włoskich turystów tygodniowo. W związku z koronawirusem odwołał wszystkie rezerwacje do 29 maja związane z rynkiem włoskim.Czy trzeba się obawiać koronawirusa na Maderze?

Warto pamiętać, że Madera, jako wyspa posiadająca jedynie połączenia lotnicze z kontynentem, nie ma niekontrolowanego ruchu, jak w krajach, które są połączone siecią dróg z obszarami z możliwymi infekcjami. Wszystkie loty z Włoch do Porto Santo, siostrzanej wyspy Madery, zostały odwołane i nie ma bezpośrednich lotów z innych zainfekowanych obszarów na archipelag Madery. 

Oczywiście Madera jest wyspą (bez regularnego policzenia morskiego że stałym lądem), dlatego też nie ma osob które podróżują z zainfekowanego obszaru na Maderę bez kontroli. Taka sytuacja utrudnia rozprzestrzenienie się infekcji na wyspę. Niemniej nikt nie da 100% gwarancji, że Madera pozostanie wolna od wirusa.

Jeśli jesteś na Maderze i masz objawy, na które trzeba zwrócić uwagę lub po prostu potrzebujesz pewności, istnieje specjalny numer telefonu, usługa SRS24 pomoże Ci w dowolnym momencie pod numerem 800 24 24 20


Czym jest koronawirus?

Pierwsze przypadki zarażenia koronawirusem odnotowano w grudniu 2019 roku w Chinach. Wirus który może powodować infekcje dróg oddechowych, takie jak zapalenie płuc, spowodował około 3300 zgonów i zainfekował ponad 95 tysięcy osób w 79 krajach, w tym dziewięć w Portugalii, gdzie 30 podejrzanych przypadków czeka na wyniki badań. 


1 komentarz:

  1. Właśnie oglądam teraz rożne wpisy o maderze, po tym jak zaigrali tam turyści. Wydaje się tam bardzo spokojnie i bezpiecznie niemal na każdej publikacji. Samemu miałem w planach też tam się wybrać ale dopiero w przyszłym roku.

    OdpowiedzUsuń