czwartek, 12 marca 2020

Jak wygląda sytuacja na Maderze?

Pytanie tytułowe zadajecie mi bardzo często poprzez maile czy za pośrednictwem Facebooka czy Instagrama.

Władze wyspy widzą zagrożenie i starają się podejmować jak najlepsze decyzję. Jest to o tyle ważne, że decyzje te podejmuje się na wczesnym etapie, zanim wirus dotarł na Maderę.

Czy koronawirus jest na Maderze?

Na chwilę obecną (tj. 12 marca) nie ma osoby u której stwierdzono obecność koronawirusa. Jest jedna osoba z podejrzeniem, jest to mężczyzna narodowości fińskiej. Jak do tej pory przypadków gdzie podejrzewano zakażenie było 8 (łącznie z typ przywołanym powyżej).

Co się zmieniło na Maderze?

Władze Madery podjęły bardziej radykalne kroki przeciwko koronawirusowi. Część z podjętych działań nie dotyczy bezpośrednio turystów. Takim działaniem jest zamknięcie szkół od najbliższego poniedziałku do świąt Wielkanocnych.

Działania które dotyczą też turystów to przede wszystkim bardziej skrupulatna kontrola na lotnisku. Pasażerowie przylatujący na wyspę mają mieć sprawdzaną temperaturę i wypełniać specjalne karty. Odwołano też wiele imprez o czym pisałem we wpisie: wydarzenia w marcu i kwietniu odwołane. Ponadto zdecydowano o zamknięciu dyskotek, klubów oraz centr kulturalnych. Do portu w Funchal nie będą wpływać żadne wycieczkowce oraz duże statki, zakaz ma obowiązywać do 31 marca.

Ponadto władze Funchal podjęły decyzje o zamknięciu basenów/kąpielisk. W dalszym ciągu trwają rozmowy z kościołem, które mają na celu odwołanie nabożeństw.

Rząd Madery uspokaja

To co najbardziej zaprząta głowę mieszkańcom wyspy to zaopatrzenie sklepów. Tutaj władze wręcz gwarantują, że towary w sklepach będą uzupełniane. Dzisiaj do portu w Caniçal przypłynął statek, który miał ma pokładzie 360 kontenerów z zaopatrzeniem dla maderyjskich sklepów. W ciągu najbliższych dni będą jeszcze dwa tego typu transporty.

Jak wiadomo Cristiano Ronaldo od kilku dni przebywa na Maderze. Wiadomo też, że obrońca Juventusu Daniele Rugani jest zarażony koronawirusem, przez co cała drużyna została poddana kwarantannie. Władze wyspy odniosły się do tej sytuacji potwierdzając, że Ronaldo był kontrolowany we Włoszech i nic nie wskazywało na to, że jest zarażony.

Aktualizacja 13 marca

Carreiros do Monte

Firma organizująca zjazdy swiklinowymi saniami z Monte do Funchal podała, że zawiesza działalność na 15 dni.
Decyzja ta wynika ze środków zapobiegających rozprzestrzenieniu się korona wirusa.

Miasto Funchal

Decyzja władz miejskich od godziny 14 zamknięte będą instytucje kulturalne zarządzane przez miasto m.in. teatr Baltazar Diaz, muzeum Henrique i Francisco Franco i Informacja Turystyczna.
Otwarty będzie targ Mercado dos Lavradores, ale będą tu obowiązywać wzmocnione środki zapobiegawcze. 

Prom Madera - Porto Santo

Porto Santo Lines - operator połączenia promowego Madera / Porto Santo - na razie nie zawiesza ani nie ogranicza rejsów. Wprowadza procedury bezpieczeństwa w myśl których m.in prom będzie dezynfekowany.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz