środa, 17 kwietnia 2019

Tragiczny wypadek autokaru

Fot. dnoticias.pt
Tragiczny wypadek autokaru turystycznego w miejscowości Caniço na portugalskiej Maderze. Zginęło co najmniej 28 turystów z Niemiec. Pojazdem podróżowały łącznie 53 osoby, w tym dwoje obywateli Portugalii - 55-letni kierowca autokaru i 30 letnia przewodniczka grupy.
Według maderyjskich mediów, niemieccy turyści  mieli udać się dwoma autokarami do Funchal na kolację. Po 200 metrach od hotelu (Quinta Splendida) w jednym z nich nastąpiła awaria układu hamulcowego. Na skutek awarii autokar wypadł z drogi, stoczył się ze wzgórza i uderzył w dom. Do wypadku doszło około godziny 18:30, na łuku drogi w pobliżu skrzyżowania Ponta da Oliveira i Rua Alberto Teixeira. 

W niemieckich mediach pojawiają się opinie, że do wypadku mogło dojść na skutek zablokowania pedału gazu. Zwraca się także uwagę na to, że pasażerowie niechętnie zapinają pasy bezpieczeństwa w autokarach i mogło to mieć wpływ na liczbę ofiar. Nie brak też relacji pasażerów feralnego autokaru. Taką oto relacje przytacza gazeta Bild:
Myślę, że hamulce nie działały. Nie wyobrażam sobie innej przyczyny. Autobus ruszył z Quinta Splendida, po kilku sekundach jechał coraz szybciej. Uderzył w ścianę, natychmiast się zorientowaliśmy, że wymknął się spod kontroli. Jechał coraz szybciej, a potem przewrócił się.
Pojazdem podróżowało 53 pasażerów, z których większość to obywatele Niemiec, którzy przyjechali na wyspę na wielkanocny wypoczynek. W wypadku autokaru zginęło 18 kobiet i 11 mężczyzn. W szpitalu wciąż przebywa wielu rannych. Stan czterech osób jest krytyczny.

Autokar należy do firmy SAM - Sociedade de Automóveis da Madeira, został wynajęty przez Travel One. Autokar został wyprodukowany w 2014 roku. Kierowca według lokalnych mediów miał duże doświadczenie w prowadzeniu autokarów na wyspie a droga, która jechali była sucha.


Fot. dnoticias.pt

fot. bild.de

Poprzedni tego typu wypadek miał miejsce w 2005 roku w São Vicente, zginęło w nim 5 osób.


Aktualizacja

W nocy w szpitalu na skutek odniesionych ran zmarła kobieta, tym samym bilans ofiar śmiertelnych wzrósł do 29 osób. 
Z dobrych informacji należy odnotować, że dwie osoby czuły się na tyle dobrze, że zostały wypisane ze szpitala.


Żałoba na Maderze

W związku z wypadkiem Regionalny Rząd Madery wprowadził trzydniową żałobę, która będzie obowiązywać w dniach 18, 19 i 20 kwietnia.

Moment wypadku zarejestrowały kamery
Miejsce wypadku po usunięciu autokaruFot. RTP Madeira

Fot. RTP Madeira

Fot. RTP Madeira

Fot. RTP Madeira

Dron nad miejscem wypadku

Dron przeleciał nad miejscem wypadku autokaru w Caniço kilka godzin po incydencie i zarejestrował zdjęcia lotnicze opublikowanie przez Agencję Wiadomości AFP.
Czy jazda samochodem po Maderze jest trudna?

Jeśli nie mieszkasz w rejonach górskich to z pewnością musisz przystosować się do specyfiki jazdy po Maderze. Przede wszystkim nie należy się spieszyć. Maderskie drogi są w bardzo dobrym stanie, ale są kręte do tego jak na górzystą wyspę przystało jest dużo stromych zjazdów/podjazdów.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz