wtorek, 5 czerwca 2018

Maderskie kąpieliska z Błękitną Flagą

Czternaście nadmorskich plaż archipelagu Madery będzie mogło pochwalić się w tym roku Błękitną Flagą. Pierwsze dwie flagi zostały podniesione w piątek 1 czerwca na północnym wybrzeżu, dzisiaj 5 czerwca zostanie podniesiona na Porto Santo.

Stowarzyszenie Błękitnej Flagi (ABAE) przyznało również Błękitne Flagi trzem marinom, trzem statkom ekoturystycznym i czterem Niebieskim Centrom (Blue Centers).

Wielokrotnie nagradzane przybrzeżne plaże znajdują się w wielu miejscach na wyspie. W Funchal są to Clube Naval do Funchal (prywatna), Praia do Areeiro (prywatna), Ponta Gorda - Poças do Governador, Praia Formosa i Lido Bath Complex (publiczna); Porto Moniz (naturalne baseny); Santa Cruz (Palmeiras i Reis Magos); Santana (Ribeira do Faial); São Vicente (Ponta Delgada); Ribeira Brava (Ribeira Brava) i Porto Santo Fontinha, Cabeço da Ponta (prywatna) i Ribeiro Salgado (prywatna).

Błękitną Flagę przyznano także Funchal Marina, Quinta do Lorde Marina (Caniçal) i Calheta Recreation Port (Calheta); do trzech łodzi ekoturystycznych w Funchal (Pleasure of the Sea, Nature of the Sea i Best of the Sea) i czterem Niebieskim Centrom w Funchal.

1 czerwca niebieskie flagi zostały podniesione w naturalnych basenach w gminie Porto Moniz oraz w Ponta Delgada, w gminie São Vicente.
Kolejne podnoszone będą w Porto Santo (5 czerwca); Santa Cruz (12 czerwca); Santana (26 czerwca) i Ribeira Brava (2 lipca).

Nie podano terminu podniesienia flag dla publicznych plaży w Funchal. Zwiazane jest to z ich odbudową po burzy, która uderzyła na południowym wybrzeżu Madery między 27 lutego a 1 marca, powodując szkody rzędu 670 tysięcy euro.
"Po ukończeniu prac przejdziemy do podnoszenia flag" - powiedział radny gminy Funchal.

Program Błękitna Flaga to nagroda ekologiczna przyznawana corocznie plażom, marinom i portom rekreacyjnym spełniającym szereg kryteriów zarządzania środowiskiem, edukacji ekologicznej, informacji, jakości wody w kąpieliskach i bezpieczeństwa użytkowników.

W Portugalii nagroda jest przyznawana przez Portugalskie Stowarzyszenie Niebieskiej Flagi (ABAE), portugalską sekcję Fundacji Edukacji Ekologicznej (FEE) i ma wsparcie techniczne Portugalskiej Agencji Ochrony Środowiska (APA).

Artykuł powstał dzięki współpracy z www.madeiraislandnews.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz