wtorek, 27 lutego 2018

Ulewny deszcz i silny wiatr na Maderze (27 luty 2018)

Jeśli w najbliższym czasie będziesz korzystać z lotniska na Maderze, zapoznaj się z aktualną sytuacją pogodową. Przygotuj się na możliwe utrudnienia w ruchu lotniczym,  weź dodatkowy posiłek i napoje na wypadek opóźnień lub odwołań lotów.

Zgodnie z aktualnymi informacjami portugalskiego Instytutu Morza i Atmosfery (IPMA) dzisiaj od rana do jutra na Maderze są przewidziane są ulewne deszcze , którym mogą towarzyszyć burze. Wiatr będzie umiarkowany do silnego (90 km / h) w regionach przybrzeżnych i silnego do bardzo silnego (120 km / h) w regionach górskich . W związku z tym na Maderze wprowadzono pomarańczowe ostrzeżenie obowiązujące do czwartku.

IPMA wydało także pomarańczowe ostrzeżenie dla południowego wybrzeża wyspy ważne od dzisiejszego wieczora do 1 marca, związane z wysokimi falami. Fale na południowym wybrzeżu mogą osiągnąć 6,5 metrów wysokości. Podobnie na Porto Santo stan morza ma się pogorszyć od 9 rano w środę. Pomarańczowe ostrzeżenie zostanie utrzymane (zarówno na południowym wybrzeżu, jak i na Porto Santo) do 1 marca (czwartek).

W związku z fatalnymi warunkami pogodowymi Regionalna Służba  Ochrony Cywilnej zamknęła w dniu dzisiejszym (z możliwością przedłużenia na kolejne dni) wszystkie trasy służące wędrówkom pieszym. Aktualne informacje o zamknięciu tras znajdziesz na stronie: www.visitmadeira.pt


Gmina Funchal poinformowała że do 1 marca pozostają zamknięte ogrody, miejskie parki, tereny zielone oraz kąpieliska. Urzędnicy będą monitorować na bieżąco jak rozwija się sytuacja pogodowa, jeśli będzie to koniczne będą wprowadzać kolejne ograniczenia, z zamknięciem dróg włącznie.

Aktualizacja 9:20


Pogoda zaczęła wpływać na pierwsze loty. Trzy loty zostały odwołane, dwa kierują się w stronę kontynentu, kolejne krążą pomiędzy Maderą i Porto Santo w oczekiwaniu na możliwość wylądowania.

Aktualizacja 9:50


Na sporej części Madery wprowadzono najwyższe czerwone ostrzeżenie.
Przewiduje się wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Groźne zjawiska meteorologiczne lub skutki ich wystąpienia uniemożliwią prowadzenie działalności. Bądź przygotowany na znaczące zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana najwyższa ostrożność, konieczność częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.


Aktualizacja 12:00

Do tej pory na Maderze wylądował jeden samolot, pozostałe zostały przekierowane na lotniska w Faro lub wróciły na lotniska z których wystartowały.

Poniżej filmy pokazujące jak wyglądają spokojne zazwyczaj rzeki:Aktualizacja 12:20

Silny wiatr spowodował przewrócenie się drzew w Machico, Câmara de Lobos oraz Santo da SerraW  tej ostatniej miejscowości drzewo przewróciło się na terenie hotelu Santo da Serra , nie ma ofiar, są tylko straty materialne.

Fot. rtp.pt
Niektóre drogi w okolicy Câmara de Lobos oraz Santo da Serra są zamknięte.


Aktualizacja 13:50

Sytuacja na lotnisku poprawiła się na tyle, że lądują kolejne samoloty.

W innych częściach wyspy pogoda nie odpuszcza. Najgorsza sytuacja jest na północy i w centralnej części wyspy. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz