piątek, 9 lutego 2018

Karnawał

Karnawał na Maderze był od zawsze bardzo entuzjastycznie obchodzony. Tradycyjnie, przebrani w stare, poobdzierane ubrania i usmarowani sadza lokalni biesiadnicy urządzali uliczne maskarady, teraz poprzebierani zgodnie z obowiązującym schematem turyści i mieszkańcy Madery, bawią się na imprezach organizowanych przez kluby nocne i hotele, albo uczestniczą w robionych na brazylijski styl paradach.

Na początku dwudziestego wieku imprezy karnawałowe odbywały się na niegdyś głównej ulicy w Funchal przy Rua da Carreira. Parady i zabawy były organizowane spontanicznie. Mieszkańcy ulicy i inni biesiadnicy z Funchal rywalizowali w prawdziwej bitwie, "walcząc" wodą, jajkami, mąką, serpentynami i konfetti. Z biegiem lat Karnawał nabrał bardziej zorganizowanego, choć trudno powiedzieć czy ´pokojowego´, kształtu. Pod koniec lat 70., Karnawał stal się na Maderze oficjalnym świętem, a organizacją jego obchodów zaczął zajmować się Regionalny Sekretariat Turystyki.

W tym roku tematem Karnawału jest "Madera - 600 lat radości (Madeira – 6 séculos de alegria)", nawiązuje on do zbliżających się obchodów sześćsetlecia odkrycia wyspy. Imprezy Karnawałowe organizowane są przez hotele, kasyno i kluby nocne, główna parada odbywa się przy Avenida do Mar w Funchal, a festyn gastronomiczny i inne atrakcje organizowane są przy Avenida Arriaga (Funchal) od 8. do 18. lutego. Mniejsze maderskie miasteczka przygotowują tez swoje festyny i parady.

Kluby Nocne

Kluby nocne organizują imprezy tematyczne, w tym roku przedstawia się to tak:
09.02. (piątek) – Noite Travesti – Noc Transwestytów -  mężczyźni przebierają się za kobiety, a kobiety za mężczyzn (z moich obserwacji wynika, że jest to najbardziej oczekiwana impreza w ciągu roku 😉)
10.02 (sobota) – I love Brasil – impreza w rytmie muzyki brazylijskiej
11.02 (niedziela) – Noite de Pijama – Pijama Party
12.02 (poniedziałek) – Noite Hippie – Noc Hipisów
16.02 (piątek) – Baile de Mascaras – Bal Maskowy
17.02 (sobota) – Enterro do Osso – można by to przetłumaczyć jako "pogrzeb/zakopywanie kości", jest ostatnią imprezą na pożegnanie Karnawału.Funchal

07.02 – 18.02 – festyn w okolicach Katedry Se i Avenida Arriaga
07.02 – 14.02 – zajęcia dla dzieci przy Avenida Arriaga
09.02 – Karnawałowa Parada Dzieci
10.02 – Carnival Float Parade (główna parada szkol samby) od 21:00 przy Avenida do Mar
13.02 – “Trapalhão” ParadeSlapstick Parade – każdy może się dołączyć, od 16:00, trasa: Avenida Francisco Sá Carneiro, Francisco Sá Carneiro rondo, Avenida do Mar i Comunidades Madeirenses (strona poludniowa), koniec na Praça da Autonomia
13.02 – koncert Os Brilhantes Guerrilhas na Praça do Povo od 18:00
Mapa przebiegu parady


Carnival Float ParadeGrande Cortejo Alegórico

Główną atrakcją karnawału jest sobotnia Carnival Float Parade. Zaprezentują się na niej szkoły samby działające na Maderze. Występy i pokazy będą trwały cala noc, bo przetańczenie przez całą trasę parady jednej szkole zajmuje około dwóch godzin. Nie wiem, czy jest to najdłuższa trasa karnawałowej parady, ale jest dłuższa niż na sławnych sambodromach w Sao Paulo czy Rio. Warto więc ustawić się gdzieś przy jej początku, bo można sobie wyobrazić, że przy końcu tancerze maja pełne prawo wyglądać na ciut zmęczonych. Jako ciekawostkę zdradzę jeszcze, że w Geringonça tańczy od wielu lat Polka.
“Golden Centuries” – João Egídio Rodrigues
“30 years of Glory and Euphoria “ – Turma do Funil
“Old times Carnivals” – Associação de Animação Geringonça
“Pure Beauty” – Associação Fura Samba
“Cariocas to the rescue of Joy” – Samba school – Os Cariocas
“Heroic” – Associação ANIMAD
“White Gold” – Associação Cultural Império da Ilha
“Land in sight” – Fitness Team
“Party of Smiles” – Sorrisos de Fantasia
“Island’s patchwork” – Associação de Animação Tramas e Enredos
“A 600 years celebration – End of Year in Madeira “ – Samba School Caneca Furada


Inne miasteczka


Ribeira Brava 10.02 od 16:00
Machico 11.02 od 15:00


Porto Moniz 11.01 od 15:30
Ponta do Sol 11.02 od 16:00

Sonhos i malassadas


To dwa rodzaje pączków, które każdy przyjezdny i nieprzyjezdny uczestnik Karnawału powinien spróbować. Pierwsze są lżejsze i bardziej puszyste, drugie bardziej zbite i mniejsze. W czasie Karnawału jedne i drugie sprzedawane są we wszystkich padariach, tutejszych piekarniach/cukierniach. Podawane są tradycyjnie z miodem zrobionym z trzciny cukrowej (mel de cana).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz