środa, 28 lutego 2018

Czerwone ostrzeżenie (28 luty 2018)

W dalszym ciągu na południu oraz w centralnej części Madery obowiązuje czerwone ostrzeżenie meteorologiczne, ze względu na wysokie fale, oraz silny wiatr na południowym wybrzeżu wyspy i silny wiatr w centralnej części. Na pozostałym obszarze obowiązuje pomarańczowe ostrzeżenie dotyczące silnego wiatru oraz opadów deszczu.

Czerwone ostrzeżenie dotyczące wysokich fal obowiązuje do końca dzisiejszego dnia i zmieni status na pomarańczowe ostrzeżenie obowiązujące do końca jutrzejszego dnia. Natomiast czerwone ostrzeżenie dotyczące silnego wiatru obowiązuje do końca jutrzejszego dnia.


Według najnowszych prognoz pogody dzisiaj na Maderze będzie mniej deszczu, ale będzie wiał silniejszy wiatr, który będzie szczególnie uciążliwy na południowym i zachodnim wybrzeżu wyspy. Najmocniejsze porywy wiatru prognozuje się na dzisiejszy wieczór w okolicy Funchal gdzie może osiągać prędkość nawet 150 km/h.  Dziś rano o godzinie 7:20 na Pico do Areeiro odnotowano podmuch wiatru o prędkości 158 km/h. Podmuchy powyżej 100 km/h zanotowano w kilku miejscach: Ponta do Pargo (121 km/h), Lombo da Terça (130 km/h), Pico Alto (116 km/h) e Porto Moniz (111 km/h). Dotychczas najsilniejszy podmuch o prędkości 164 km/h zanotowano na stacji pomiarowej maderskiego lotniska.


Tak silny wiatr spowoduje, że morze będzie bardzo wzburzone, fale mają osiągać 7-8 metrów wysokości, maksymalnie nawet do 14. W związku z tym Porto Santo Line odwołało dzisiejsze rejsy promu na trasie Funchal-Porto Santo-Funchal.

Należy spodziewać się problemów z ruchem lotniczym czyli opóźnionych i odwołanych lotów. Na chwile obecną 5 przylotów zostało odwołanych i tyle samo odlotów. Jedynie dwa samoloty wylądowały dziś wczesnym rankiem.

Władze Madery apelują, żeby unikać wędrówek w strefach przybrzeżnych oraz miejscach narażonych na erozję ze względu na możliwe osunięcie ziemi a nawet przemieszczanie budynków.

Pięć dróg zostało zamkniętych, a na trzynastu wprowadzono ograniczenia w ruchu z powodu deszczu i wiatru.

Zamknięto następujące drogi regionalne: 
ER 110 - Lombo das Faias Site, między Santo da Serra a Portela;
ER 110 - Obok nowego Cmentarza w Porto da Cruz;
ER 218 - Między Pico das Pedras a Achada do Teixeira;
ER 221 - między Seixal a Chão da Ribeira;
ER 105 - między Encumeada a Bica da Cana (Paúl da Serra).


Na poniższych drogach wprowadzono ograniczenia:
ER 107 - Entre o Curral das Freiras eo Colmeal
ER 118 - Estrada de acesso à via rápida pela Ribeira de João Gomes (wchodzi na Rua Dom Ernesto Sena de Oliveira eo nó da Pestana Júnior na via rápida)
ER 201 - Caminho dos Pretos
ER 103 - Entre o Ribeiro Frio eo Lombo de Cima (Faial)
ER 110 - Troço entre as Quatro Estradas eo Santo da Serra
ER 110 - Entre a Portela eo Porto da Cruz (Serrado)
ER 110 - Porto da Cruz, entre do Vila eo sítio da Cruz
ER 212 - Entre a Portela eo sítio da Margaça
ER 225 - Entre a Fonte de Santo António eo Santo da Serra
ER 220 (antiga ER 232) - Falca
ER 228 - Rosário - Encumeada
ER 210 - Prazeres - Fonte do Bispo

ER 223 - Fajã da Ovelha - Paúl do Mar - Jardim do Mar - Estreito da Calheta

Zdjęcie: dnoticias.pt

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz