czwartek, 25 stycznia 2018

Festa dos Compadres

Uroczystości "Compadres" rozpoczynają sezon karnawałowy na Maderze. Tradycja obchodów sięga ponad 50 lat i wciąż jest celebrowana z wielkim entuzjazmem w gminie Santana. Odbędzie się w dniach 1, 3, 4 i 8 lutego.

To wydarzenie jest znane ze swojej oryginalności i charakteryzuje się żywą paradą z gigantycznymi lalkami, które dowodzą humoru i radości przemierzając główne ulice tej przytulnej wioski położonej w północnej części wyspy.
Mieszkańcy przygotowują paradę przebierańców Cortejo Folião oraz paradę etnograficzną Cortejo Etnográfico, jest to okazja, żeby zobaczyć regionalne stroje ludowe, w trakcie parady przedstawia się scenki z życia codziennego, które często mają zabarwienie humorystyczne.

Najważniejszymi postaciami są kukły przedstawiające dziada „compadre” i babę „comadre”, od których pochodzi nazwa festynu.  Mieszkańców na festyn przyciąga zainscenizowane, satyryczne przedstawienie rozprawy sądowej z udziałem tych postaci. Wyśmiewane są wówczas sytuacje z życia codziennego i politycznego, które wydarzyły się w poprzednim roku. Po wydaniu wyroku przez sąd, kukły symbolizujące dziada i babę są palone „za karę”.

Program


1 luty
12:00 - Otwarcie uroczystości 
15:00 - Otwarcie wystawy "Comadres e Compadres pequeninos" (Santana Civic Center)
19:30 - Quinta feira de Compadress (recepcja w ratuszu)

3 luty
21:00 - Występ 4 litro
22:30 - Występ Juvencio Luyiza

4 luty
11:00 - Piosenki z festiwalu radiowego Arco-da-velha (namiot obok CMS )
14:00 - Gmach sądu Folião (przy ulicach miasta)
14:30 - Sądy etnograficzne (przy ulicach miasta)
16:00 - Wyrok i spalenie Compadre i Comadre

8 luty
12:00 - Rozpoczęcie pożaru
19:30 - Quinta feira de Compadres (recepcja w ratuszu)

Tak wyglądały obchody festiwalu w ubiegłym roku:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz