Wycinka drzew na Maderze po tragedii na Monte

Wielki dąb, który spowodował tragedię w Monte 2 tygodnie temu, zabijając 13 osób i szkodząc 50, zostały usunięty z placu Largo da Fonte. Drzewo zostało usunięte z korzeniami, i przekazano próbki do szczegółowej analizy. Dzisiaj drzewo zostało pocięte na odcinki i wywiezione. Plac Largo do Fonte, gdzie zdarzył się wypadek nadal jest zamknięty, obecnie jest oczyszczany i być może lada dzień zostanie ponownie otwarty.

Weekend w Ponta Delgada

W ten weekend w  dniach 2 i 3 września w Ponta Delgada odbędzie się Festa do Bom Jesus e do Santíssimo Sacramento. Jest to największa pielgrzymkowa uroczystość na cześć Najświętszego Sakramentu, ale powszechnie nazywana Festa Bom Jesus, jest to też święto patrona Ponta Delgada.

Festiwal Wina

Festiwal Wina Madeira jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych wyspy, podczas winnego święta oddaje się hołd cennemu nektarowi i jego niezaprzeczalnemu znaczeniu społeczno-ekonomicznemu. Festiwal w tym roku trwać będzie prze 15 dni, trzy weekendy od 27 sierpnia do 10 września.

Kwiatowy dywan w Câmara de Lobos

Jeśli jesteście dzisiaj w okolicy Estreito de Câmara de Lobos, macie niepowtarzalną okazję zobaczenia największego dywanu kwiatowego na Maderze.

Dywan zostanie ułożony wzdłuż Câmara de Lobos. Dywany kwiatowe najczęściej towarzyszą świętu kwiatów, które odbywa się wiosną w Funchal.
Procesja w Camara de Lobos rozpocznie się o 16.

Zdjęcie: madeirabest

Festa Gastronomica do Caniço

Festiwal Gastronomiczny w Caniço odbędzie się w dniach 19-23 sierpnia. Festiwal miał rozpocząć się dzisiaj, ale został odłożony z powodu tragicznych wydarzeń na Monte i wprowadzonej trzydniowej żałoby. Organizatorzy potwierdzili, że wszyscy artyści wystąpią na festiwalu i poza datą nic się nie zmienia.

Monte dzień po tragedii

Siedem z 49 rannych, którzy zostali przygnieceni przez drzewo na Largo da Fonte w Monte na północ od Funchal nadal pozostaje w szpitalu dr Nélio Mendonça. Pięć osób dorosłych z których jedna osoba ma obywatelstwo francuskie i dwoje dzieci.13 osób zmarło, w tym 15 miesięczne dziecko.

Tragedia w Monte

13 zbitych w tym dwoje dzieci i 52 rannych w tym siedem ciężko to efekt przygniecenia przez drzewo.

Do tragedii doszło w Parque do Monte na Largo da Fonte w miejscowości Monte podczas obchodów święta Nossa Senhora do Monte. Jest to największe religijne święto na Maderze.

Festa de Nossa Senhora do Monte

Festa de Nossa Senhora do Monte to wielka uroczystość dzisiaj wieczorem, impreza trwać będzie przez całą noc. Jutro rano odbędzie się procesja.

W ubiegłym roku festa została odwołana z powodu sierpniowych pożarów, dlatego też tegoroczna impreza może cieszyć się ponadprzeciętną frekwencją.

Wiatr na lotnisku 08-08-2017

Dzisiaj sytuacja na Maderze jest zdecydowanie lepsza, niż w ostatnich dniach. Samoloty lądują punktualnie kilka wylądowało z niewielkim opóźnieniem, odwołano na razie 3 loty z Lizbony, Paryża i Ponta Delgada. Sytuacja w ciągu dnia może się niestety zmienić.

Wiatr na lotnisku 07-08-2017

Kolejny dzień problemów na maderskim lotnisku. IPMA wydało żółte ostrzeżenie dla południowej Madery ze względu na silny wiatr, który w porywach może osiągnąć 80 km/h.

Dzisiejszy dzień dla władz lotniska może być szczególnie ciężki, ponieważ z lotniska ma skorzystać wyjątkowo dużo samolotów. Na razie potwierdzono odwołanie 11 lotów, pięć przylotów i sześć odlotów.

Wiatr na lotnisku 06-08-2017

W niedzielny poranek piloci samolotów zmierzających na Maderę zmagają się z silnym wiatrem.

W chwili obecnej (10:00) trzy samoloty zostały przekierowane na Porto Santo (Amsterdam, Berlin, Hanower), samolot z Porto po kilkudziesięciu minutach krążenia nad Maderą zawrócił w kierunku Lizbony.

Silny wiatr na lotnisku

Zgodnie z oczekiwaniami, wiatr utrudniał lądowania na Madeira Cristiano Ronaldo Airport.

Dwanaście lotów zostało odwołanych, osiem zostało opóźnionych co najmniej o godzinę - część z tych lotów była przekierowana na Porto Santo lub Wyspy Kanaryjskie, jeden lot z Frankfurtu został przełożony na dzień jutrzejszy. Dzisiejszy lot z Warszawy po 5 kręgach wykonanych między Maderą i Porto Santo wylądował na Maderze z 50 minutowym opóźnieniem.

Kolejne wieści na temat połączenia Madery z Portugalią kontynentalną

Na temat połączenia promowego łączącego Funchal z Portimao pisano wiele, ale jeszcze nigdy nie były to tak dokładne informacje jak dzisiaj.

Według dziennikarzy Jornal da Madeira, którzy powołują się na informację z Regionalnego Sekretariatu Gospodarki, Turystyki i Kultury rejs pomiędzy Maderą i Portugalią kontynentalną będzie kosztował nie więcej niż 100 euro, w przypadku skorzystania z tzw. foteli lotniczych. 

Utrudnienia na lotnisku

Dzisiaj rano mgła utrudniała lądowanie samolotów na maderskim lotnisku.

Samolot EasyJet z Porto został zawrócony, natomiast samolot linii TAP do Lizbony został przekierowany na Porto Santo. Sytuacja pogodowa na lotnisku poprawiła się, ale poranne problemy spowodowały, że do późnych godzin popołudniowych samoloty lini EasyJet, Jet2.com oraz TAP mogą być opóźnione.

Wyspy Selvagens otwarte dla turystów?

Coraz bliżej możliwości nocowania i spędzenia wakacji na wyspach Selvagens. Według Sekretarza Regionalnego Środowiska i Zasobów Naturalnych, taki pomysł może być wdrożony w przyszłym roku.

Obecnie ruch turystyczny na wyspach Selvagnes jest niewielki z racji tego, że jest to rezerwat przyrody i zejście na ląd wymaga pozwolenia wydanego przez Instytut Leśnictwa i Ochrony Przyrody. Przedstawiciele Instytutu twierdzą, że pomysł otwarcia wysp na ruch turystyczny jest możliwy, ale pod pewnymi warunkami, przede wszystkim turyści mogliby przebywać tylko na wyspie Selvagem Grande maksymalnie przez dwie noce, organizacją pobytu na wyspie mieliby się zająć touroperatorzy.

Wyspy Selvagens to mały niezamieszkany archipelag, mniej więcej w połowie drogi między Maderą i Wyspami Kanaryjskimi. Archipelag składa się z dwóch głównych wysp i kilku wysepek różnej wielkości. Więcej informacji o wyspach znajdziesz pod linkem: Wyspy Selvagens

Rejs wycieczkowy Barcelona - Funchal

Jeśli chcesz odwiedzić Maderę, a przelot samolotem nie jest dla Ciebie niczym niezwykłym, możesz skorzystać z oferty MSC Cruises. 
2 października z Barcelony do Funchal wypływa statek wycieczkowy MSC Orchestra.

Rajd Vinho Madeira

Już jutro startuje jedna z najbardziej rozpoznawalnych imprez sportowych na Maderze czyli Rali Vinho Madeira w cyklu European Rally Trophy / Iberian Rally Trophy.
Pierwszy z dziewiętnastu odcinków specjalnych odbędzie się na Avenida do Mar w Funchal o godzinie 19:30.

W związku z rajdem na wielu drogach będą utrudnienia, wiążące się z zamknięciem dróg lub ograniczeniem ruchu. Więcej informacji na dole strony.