Funchal z bezpłatnym Wi-Fi w centrum

Portugalskie Ministerstwo Turystyki zatwierdziło propozycje Rady Miejskiej Funchal, pokrycia centrum miasta bezpłatnym dostępem do internetu w technologii WiFi.

Obszar objęty bezpłatnym internetem to przede wszystkim dwie główne arterie miasta, Avenida Arriaga i Avenida do Mar, a także Municipal Garden i Teatr Miejski Baltazar Dias.
http://www.rtp.pt

Madera chroniona przez najnowszy statek portugalskiej marynarki wojennej

Jutro swoją służbę na Maderze zakończy przybrzeżny statek patrolowy Zair, na jego miejsce został skierowany statek patrolowy Douro, który będzie strzegł wybrzeży madery do końca października 2017 roku.

Festiwal Gastronomiczny w Machico

Festiwal Gastronomiczny w Machico to jeden z największych i najlepszych festiwali gastronomicznych na Maderze, który w tym roku trwa od 28 lipca do 6 sierpnia.

Chaos na lotnisku

Dzisiejszy poranek nie przyniósł poprawy warunków pogodowych, tym samym na lotnisku był ciąg dalszy problemów z lądowaniem.

Strefa przylotów jest praktycznie pusta, czego nie można powiedzieć o strefie odlotów, gdzie setki osób czekało na informację dotyczącą ich lotów.

Pożar w Camacha

Strażacy z Funchal, strażacy z Santa Cruz oraz strażacy ochotnicy jadą do Caminho das Carreira w Camacha, gdzie wybuchł pożar.
Skala pożaru jest nieznana, wiadomo, że pali się gęsto zalesiony obszar, miejscowi obawiają się, że silny wiatr w okolicy utrudni strażakom gaszenie.

Silny wiatr

Silny wiatr wiejący na wschodnich krańcach Madery powoduje ogromne problemy dla samolotów.

Do tej pory wiatr wpłynął na 19 przylotów, niektóre zostały przekierowane na Wyspy Kanaryjskie i Porto Santo, dziesięć zostało odwołanych (Amsterdam, Bristol, Edynburg, Lizbona, Londyn, Manchester, Nantes), a część samolotów wróciła na lotniska z których wystartowały.

Tydzień Morza w Porto Moniz

Tydzień Morza (Semana do Mar) odbędzie się w dniach 24 - 30 lipca w Porto Moniz, towarzyszyć temu będzie wiele zajęć rekreacyjnych i sportowych.
Oprócz występów muzycznych odbędą się liczne konkursy, przejażdżki łodzią, rasy kajakowe, zajęcia kulturalne i sportowe, a także gry Sea Games, w których będą uczestniczyć drużyny z różnych gmin na wyspie.


Prom łączący Maderę z Portugalią kontynentalną

Coraz bliżej uruchomienia regularnego połączenia promowego łączącego Maderę z kontynentalną Portugalią. Kilka tygodni temu Bruksela wyraziła zgodę na subsydiowanie linii, a teraz Regionalny Rząd Madery zatwierdził specyfikację i dokumenty przetargowe.
Prom ma brać na pokład 300 pasażerów, i kursować raz w tygodniu między Funchal a Portimão, podróż ma trwać około 24 godzin. Ponadto ustalono, że przez 3 lata Rząd Madery będzie dotował połączenie kwotą 3 milionów euro rocznie.

Przypomnijmy, w styczniu 2012 roku Naviera Armas zamknęła połączenie promowe pomiędzy Maderą a Portimão (Algavre) na skutek znacznego wzrostu kosztów operacyjnych, związanych z obsługą promu w porcie Funchal.

Madera z drona

Ten film został nagrany przez Adama Butlera. Pomimo tego, że jesteśmy przyzwyczajeni do filmów, które przedstawiają niesamowite widoki, ten film jest niezwykły ze względu na świetną jakość i wspaniałe obrazy.

Aby obejrzeć film musisz klinkąć w niebieski przycisk "Watch on Vimeo"

Platforma u wybrzeży Funchal

Platforma widoczna na wybrzeżu Funchal to DCV Balder, która płynie przez Gibraltar do Turcji. Statek holujący platformę to Carlo Martello, zatrzymał się w Funchal w celu uzupełnienia paliwa.

DCV Badler to głębokomorska jednostka konstrukcyjna o wymiarach 154 na 86 metrów i wysokości 101 metrów, posiada dwa żurawie (3600 i 2700 ton) pływa pod banderą Panamy.

Niezwykłe miejsce - Poço dos Chefes

Poço dos Chefes to kolejne szerzej nieznane i niezwykłe miejsce na Maderze.
Znajduje się w Curral das Freiras i cieszy się popularnością wśród miejscowych, którzy szukają tutaj ochłody w letnie upały.
Warto wspomnieć, że mieszkańcy sami doprowadzili to miejsce do stanu używalności, między innymi budując niewielką tamę, dzięki temu zwiększyli poziom wody w kąpielisku.

Dzień portu w Funchal

Zarząd APRAM postanowił ustanowić 18 lipca jako "Dzień Portu", 18 lipca 1962 r. swoją działalność rozpoczął port w Funchal, gdzie od tego dnia mogły cumować statki, oraz tankować paliwo niezbędne do żeglugi.

Jedna z najlepszych plaż na Maderze

Plaża w Larano Porto da Cruz jest prawdopodobnie jedną z najlepszych naturalnych, piaszczystych plaż na wyspie.

Na plaże najlepiej dostać się kolejką linową łączącą Cabo de Larano z Curral do Mar, niestety obecnie kolejka ta jest nieczynna. Można zejść na plaże na piechotę, ale jest to bardzo męczące i jeszcze bardziej niebezpieczne, dlatego też do momentu uruchomienia kolejki pozostaje nam podziwianie na zdjęciach tej niezwykłej plaży.

Madera w lipcu - festyny, imprezy, koncerty

Podpowiadamy co ciekawego będzie się działo na Maderze w drugiej połowie lipca.
Na początek Funchal Jazz Festiwal, który potrwa do najbliższej niedzieli.

Nowy hotel Savoy Palace

Maderskie media od kilku dni żyją sprawą nowego hotelu Savoy Palace w Funchal. Wszystko ma związek z narastającymi kontrowersjami dotyczącymi bryły a w zasadzie wielkości hotelu, ma to być największy obiekt hotelowy na wyspie. W sprawę zaangażowano w ladze Funchal oraz Regionalny Sekretariat Turystyki.
Poniżej kilka zdjęć autorstwa Paulo Vasconcelos Freitas.

Festiwal folklorystyczny

Po raz 33 gmina Santana organizuje festiwal etnograficzny, który jest znakiem rozpoznawczym na szczeblu regionalnym i krajowym, promującym dziedzictwo kulturowe i tradycje kulinarne gminy.
Festiwal odbywa się w dniach 8 - 9 lipca.

Regaty tradycyjnych łodzi rybackich

Na zatoce Funchal odbędą się coroczne regaty tradycyjnych łodzi rybackich. Impreza zorganizowana przez ratusz miejski Funchal i maderskie stowarzyszenie canyoningowe, we współpracy z Stowarzyszeniem Madaeira Sports  For All, które odbędzie się 9 lipca.