czwartek, 30 listopada 2017

Okres świąteczno-noworoczny na Maderze

1 grudnia na Maderze to dzień w którym ulice Funchal rozświetlają dekoracje świąteczne. Tym samym jest to data wyznaczająca rozpoczęcie imprez towarzyszących obchodom Świąt Bożego Narodzenia oraz powitania Nowego Roku.
Pozostałe miejscowości także zmieniają się w tym czasie, między innymi poprzez niezwykłe szopki Bożonarodzeniowe.

Kulminacją tych uroczystości jest słynny pokaz sztucznych ogni, oficjalnie uznany w 2006 roku przez Księge Rekordów Guinnessa, jako największy pokaz sztucznych ogni na świecie.
Obchody te składają się z bogatego i obszernego programu wydarzeń kulturalnych, religijnych, etnograficznych i artystycznych, które odbywają się od 1 grudnia 2017 do 8 stycznia 2018.


23 grudnia

23 grudnia podczas Noite de mercado czyli nocy targowej maderyjczycy mają ostatnią okazję do zrobienia świątecznych zakupów. Mieszkańcy zmierzają w stronę Mercado dos lavradores, gdzie otaczające ulice, które są zamknięte dla ruchu, są zajęte przez różne stoiska otwarte przez całą noc. Można tutaj kupić lokalne produkty, takie jak kwiaty, krzewy, owoce, warzywa, słodycze, kanapki z winem i czosnkiem oraz typowe napoje, takie jak poncha.
O zmroku największą atrakcją jest tradycyjna kolęda, podczas której miejscowi wcielają się w rolę prawdziwych artystów. Oczywiście nie zabraknie zespołów muzycznych i grup folklorystycznych , które pomagają utrzymać niezwykłą atmosferę do białego rana.

28 grudnia

Stowarzyszenie Lekkoatletyczne Madery organizuje Funchal Road Race, który jest jednym z najstarszych wydarzeń sportowych tego typu w Portugalii i Europie. Te zawody przyciągają niezliczonych krajowych i międzynarodowych sportowców na wyspę.

31 grudnia

Pokaz sztucznych ogni trwa około ośmiu minut i jest obsługiwany z kilku miejsc w Funchal m.in. w amfiteatrze, na nabrzeżu, w centrum miasta, z morza oraz z Porto Santo.
Ten wspaniały spektakl jest jednym z najważniejszych wydarzeń turystycznych Madery.  W 2006 roku został uznany przez Guinness Book of Records jako "Największy pokaz sztucznych ogni na świecie".


5 stycznia

Wieczorem, od 5 do 6 stycznia w maderyjskich domach śpiewane są Cantam se os Reis. Jest to powrót do śpiewania tradycyjnych pieśni maderyjskich. Stowarzyszenie Casas do Povo organizuje w Audytorium Miejskiego Ogrodu Funchal, muzyczne show "Cantar os Reis".Missas do Parto

Boże Narodzenie na Maderze zaczyna się od Missas do Parto (Msza Bożonarodzeniowa).  Okres przedświąteczny zaczyna się 16 grudnia, a kończy w Wigilię mszą o północy. Msze odprawiane są w przez dziewięć dni wcześnie rano. Po Missas do Prato wierni gromadzą się na dziedzińcu kościelnym, aby śpiewać przy akompaniamencie instrumentów smyczkowych, akordeonów i kastanietów. Oczywiście nie brakuje przekąsek z alkoholami, likierami i ciastami.
W niektórych gminach Madery, takich jak Câmara de Lobos i Camacha zachowana została tradycja zespołów filharmonicznych, które w towarzystwie kastanietów, bębnów, akordeonów i braguinha chodzą od drzwi do drzwi, w radosnej symfonii, budząc mieszkańców i zachęcają ich do uczestniczenia w tym typowym rytuale.


Zdjęcia: visitmadeira.pt, fototrip.pl (Bernard R)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz