poniedziałek, 7 sierpnia 2017

Wiatr na lotnisku 07-08-2017

Kolejny dzień problemów na maderskim lotnisku. IPMA wydało żółte ostrzeżenie dla południowej Madery ze względu na silny wiatr, który w porywach może osiągnąć 80 km/h.

Dzisiejszy dzień dla władz lotniska może być szczególnie ciężki, ponieważ z lotniska ma skorzystać wyjątkowo dużo samolotów. Na razie potwierdzono odwołanie 11 lotów, pięć przylotów i sześć odlotów.
Pasażerowie lotów, które zostały przekierowane na Porto Santo, będą przewożeni na Maderę promem Lobo Marinho, który wykona dwa kursy, pierwszy rejs z Porto Santo do Funchal  przypłynie na Maderę o 12:30, drugi o 20:00Częstotliwość kursów zwiększyła tez firma AeroVIP, która wykonuje połączenia lotnicze 19 osobowymi samolotami  na trasie Porto Santo - Funchal. Niestety poranny lot został odwołany. 


Ostatnie wydarzenia spowodowane przez silny wiatr, sprawiły, że Rząd Madery szuka skutecznego rozwiązanie mającego zminimalizować dyskomfort pasażerów w przypadku niekorzystnej pogody.
W tym celu zwrócono się do Porto Santo Lines z propozycją połączenia Porto Santo z Caniçal promem Lobo Marinho. W praktyce miałoby to wyglądać tak, że Lombo Marinho wykonywałby poranny kurs z Funchal do Porto Santo, następnie miałby wypłynąć w rejs Porto Santo -  Caniçal, z kolei wieczorem wrócić do Funchal. Takie rozwiązanie wydaje się być bardzo sensowne. 

Aktualizacja 11:15

Do tej pory na lotnisku wylądowały cztery samoloty, jeden to opóźniony AeroVip/Sevenair z Porto Santo, trzy pozostałe to samoloty Tui z Amsterdamu, Birmingham i East Midlands. Do lądowania podchodzi kolejny samolot, jeśli wyląduje może to być oznaką poprawienia warunków.

Aktualizacja 22:00

Do tej pory na Maderze wylądowały 22 samoloty,  anulowanych zostało 19 przylotów i tyle samo odlotów. Sytuacja w porównaniu do wczoraj jest lepsza o tyle, że samoloty lądują. Jedne lądowały z kilkuminutowym opóźnieniem a inne z kilkugodzinnym.
Spory problem mają pasażerowie lotów rejsowych, ponieważ niektóre linie nie mają miejsc na ten tydzień w samolotach do/z Madery.
Rząd Madery bazując na informacjach IPMA uspokaja, że jutro silne wiatry mają ustąpić, ale niestety prognozuje się, że silny wiatr wróci na Maderę w środę 16 sierpnia.

Dzisiaj jest jeden z najruchliwszych dni w roku na maderskim lotnisku, samoloty oczekują na lądowanie zazwyczaj pomiędzy Maderą a Porto Santo, dzisiaj także między Maderą i Wyspami Desertas.


101 odwołanych lotów to efekt silnego wiatru wiejącego na Maderze. Utrudnienia w ruchu lotniczym nad wyspą dotknęły już 15 000 osób, ceny pokoi hotelowych wzrosły w tym czasie nawet do 450 euro. 

dnoticas.pt

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz