Niespodziewana wizyta największego statku wycieczkowego na świecie

Największy na świecie statek wycieczkowy Harmony of the Seas niespodziewanie odwiedził Maderę ostatniej nocy.

Statek stanął blisko portu w Funchal zaraz po 23, był to nietypowy widok dla wyspiarzy, ponieważ nie był to planowany przystanek.

Wizyta na Maderze była spowodowana nagłym wypadkiem  na pokładzie. Dwoje pasażerów zostały sprowadzone na ląd mniejszą łodzią a następnie przetransporotwane do szpitala.

Statek wyruszył w rejs z Malagi do Fort Lauderdale w Stanach Zjednoczonych.


Żródło: www.madeiraislandnews.com

Fale porwały dwóch turystów

Dwóch turystów zostało uratowanych po tym jak zostali porwani przez fale w Praia Formosa.

Ojciec i syn podczas spaceru zbliżyli się do brzegu Oceanu, jak sami stwierdzili fale ich zaskoczyły i porwały w głąb wody. Na miejsce zdarzenia została wezwana straż pożarna z Funchal do udzielenia pomocy poszkodowanym. Ojciec miał rozcięta głowę natomiast syn odniósł obrażenia nóg.

Praia Formosa może byćbardzo niebezpieczna w taka pogodę jaka obecnie panuje na Maderze.

Niestety jest to drugi przypadek porwania przez fale, poprzedni zdarzył się kilka dni temu, pisałem o nim w artykule Brytyjczyk porwany przez fale.

Poprawa pogody

Po bardzo wilgotniej i wietrznej nocy, pogoda zaczyna się poprawiać, pogoda w dniu dzisiejszym na szczęście nie była tak zła jak oczekiwano.

Zanotowano kilka przypadków spadających skał, ponadto zdarzyły się podtopienia. Jedynym plusem takiej pogody jest wygląd wodospadów, które wyglądają imponująco.

Brytyjczyk porwany przez fale

Brytyjski turysta został wciągnięty przez Ocean, gdy oglądał fale na terenie Gavinas w Funchal.

Incydent wydarzył się wczesnym wieczorem,na plaży nie było nikogo kto mógłby pomóc. Mężczyzna w końcu wypłynął na zachodnim brzegu na terenie kąpieliska, gdzie udało mu się złapać linę i wyjśc z Oceanu.

Ochroniarz, który pełnił nocną służbę pomógł męźczyźnie który był bardzo słaby i wyziębiony wyjść z wody. Mężczyzna został przewieziony do szpitala na kontrole.

Zaktualizowano ostrzeżenia dla Madery i Porto Santo

Pomarańczowe ostrzeżenie zostało wydane dla całej Madery i Porto Santo. Ostrzeżenie dotyczy intensywnych opadów deszczu oraz burz. Ostrzeżenie to obowiązuje od godziny 7 do 13, następnie zostanie zastąpione żółtym ostrzeżeniem aż do godziny 19.

Żródło: www.madeiraislandnews.com

Wilgotne najbliższe dni

W ciągu najbliższych kilku dni pogoda na Maderze będzie wilgotna, zapowiada się, że czwartek będzie najgorzym dniem pod względem pogodowym w tym tygodniu.

Żółte ostrzeżenie nadal obowiązuje dla całego regionu z uwagi na deszcz, miejscami intensywny. Istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia burz zwłaszcza w czwartek.

Jutro zmieni się wiatr na wschodni, który może przynieść piasek z Sahary. W związku z tym deszcz może przypominać błoto.

Taka pogoda może zakłócić pracę lotniska, wiatr będzie umiarkowany, ale z silnymi podmuchami.

Pogoda zacznie się poprawiac w piątek.


Żródło: www.madeiraislandnews.com

Spektakularne fale w Porto Moniz

Duże fale uderzające w północne wybrzeże sa spektakularnym widokiem, który obserwuje wiele osób.
Wideo zamieszczone na stronie Diario pokazuje fale uderzające w naturalne baseny w Porto Moniz.

Wzburzony Ocean i silny wiatr


Poranne intensywne opady deszczu na Maderze, spowodowały, że żłółte ostrzeżenie zostanie utrzymane aż do 11 rano.

Kapitanat portu Funchal wydał informację, żeby wszystkie statki pozostały w przystaniach, progonzuje 12 metrowe fale, a pomarańczowe ostrzeżenie jest utrzymane aż do godziny 22. W dniu dzisiejszym odwołano rejsy promem Lobo Mourinho, który kursuje pomiędzy Maderą a Porto Santo.

Tydzień niespokojnej pogody

W większości miejsc na wyspie należy spodziewać się opadów deszczu przez kolejne 5-6 dni. Deszcz może być intensywny i mogą mu towarzyszyć burze. Ponadto będzie wiało  na chwilę obecną są ostrzeżenia dotyczące dużych fal na północnym i połudnowym wybrzeżu. Fale na północnym wybrzeżu, gdzie obowiązuje pomarańczowe ostrzeżenie osiągną od 5-7 metrów wysokości, a maksymalnie 12 metrów. Na południowym wybrzeżu obowiązuje żółte ostrzeżenie, a fale osiągną od 3-4 metrów wysokości.

Zalana droga w Ponta do Sol

Ulewny deszcz w ciągu nocy i dziś rano zmienił droga w Canhas Ponta do Sol w rzekę, najgorzej było rano około 9 rano, ale obecnie sytuacja się poprawiła.

Od wczoraj na południu Madery występuja ulewne deszcze, które powoduja niebezpieczne zjawiska jak osunięcia, wezbranie rzek czy zalanie ulic.

Pomarańczowy alarm pogodowy

Na południowe wybrzeżu i w górskich rejonach Madery obowiązuje pomarańczowy alarm do dzisiaj do godziny 13 z powodu deszczu, który może byc intensywny, opadom deszczu towarzyszyć mogą gwałtowne burze.

Lotnisko jest dzisiaj bardzo zatłoczone ze względu na zaległości wczorajszych lotów, dzisiaj wszystkie loty odbywają się planowo.

Żródło: www.madeiraislandnews.com

Fatalne warunki pogodowe na Maderze

Zablokowana droga między Prazeres i Calheta
Fatalne warunki pogodowe na Maderze i ostrzerzenia dotyczace opadów na obszarach górskich w południowej częsci wyspy. Deszcz i wiatr oraz słaba widocznośc spowodowały poważne problemy na lotnisku.  Dotychczas nie wylądował na wyspie ząden samolot, większość lotów skierowana została do Porto Santo, lub do kontynentalnej części Portugalii. Do tej pory 8 lotów przekierowano na inne lotniska, 5 lotów nie wystartowało, jeden został odwołany.

Classic Fiat

Przyjaciele Fiat Madera zapraszają dziś i jutro na kolejne spotkanie, które jest 64. edycji. Impreza sponsorowana przez Grupę Przyjaciół Fiata na Maderze zapewnia długą wycieczkę, która rozpoczęła się dziś rano od spotkania na Avenida do Mar, następnie odbedzie się podróz z Funchal do Porto Moniz,  przez Paul da Serra i Fanal.

Grupa zatrzyma się na obiad w Porto Moniz i pozostanie tu do jutra. Samochody biorące udział w tej imprezie są wystawione w nadmorskiej miejscowości Porto Moniz.

Żródło: Diario Noticias

Platforma wiertnicza u wybrzeży Madery

Platforma wiertnicza "Balder", która wczesniej przepływała przez wody Madery w lutym 2002 roku i w marcu 2013 roku, ponownie zatrzymała się kilka mil na południe od Funchal.

Platforma opuściła Rotterdam w dniu 28 lipca i jest w drodze do Puerto Madero w Meksyku. Obecnośc platformy w tym miejscu jest związana z technicznym przygotowaniem przed rejsem transatlantyckim do Ameryki.
Zdjęcia podobnej platformy, która uzupełniła paliwo w Funchal w styczniu 2011 roku autorstwa Tobiego Hughesa.

Żródło: www.madeiraislandnews.com

Calheta po pożarze

Spacer po Calheta pokazał, jak niewiele brakowało, żeby podczas sierpniowych pożarów zniszczone zostało przedszkole.

Co bardziej zaskakujace, to ilość pustych butelek, które zostały wyrzucony wiele lat temu naprzeciwko przedszkola, butelki te przez lata byłu zakryte poszyciem, ale pożar odsłonił ten zaskakujący obraz.


Pożar w Estreito de Camara de Lobos

Pożar w Covao w Estreito de Camara de Lobos trwał ponad 13 godzin.

Walka z ogniem była mocno utrudniona ze względu na bardzo trudny teren, który uniemożliwiał swobodny dostęp do ognia, na chwile obecną pozar jest pod kontrolą.

Na wyspie utrzymuja się wysokie temperatury z niewielka ilością deszczu we wrześniu i październiku co sprzyja wybuchom pożarów.

Oczekuje się, że pogoda  zmieni się na weekend i spadnie deszcz.

Nowe połączenia lotnicze z Porto Santo

Przedstawiciele niemieckiej linii lotniczej Condor, której właścicielem jest touroperator Thomas Cook ogłosili, że latem 2017 roku ich samoloty będą latać na wyspę Porto Santo.

Condor lata juz na Maderę, według oficjalnych źródeł loty na Porto Santo rozpoczną się już w kwietniu z Frankfurtu i Düsseldorfu. Loty będą się odbywać raz w tygodniu (w poniedziałki) maszynami Airbus A 320. W rozkładzie lotów pozostaną do września 2017 roku. 

Pożar w Ribeira Brava

Ochotnicza Straż Pożarna z Ribeira Brava walczy z ogniem w dzielnicy Tabua.

Pożar wybuchł rano i stale się rozprzestrzenia ze względu na silny wiatr, który komplikuje zadanie strażaków.

Do walki z ogniem skierowano 4 wozy strażackie.

Coasteering na Maderze

Coasteering to stosunkowo młody sport, który narodził się w Pembrokeshire w Walii. Jest to sport ekstremalny, którego nie da się jednoznacznie sklasyfikować, łączy w sobie elementy wspinaczki i sportów wodnych. W uproszczeniu uprawianie tego sportu polega na wspinaczce po morskim klifie by następnie wskoczyć do wody.

Nowe połączenie lotniczne z Maderą

Od kwietnia 2017 roku na Maderę można bedzie dolecieć liniami Jet2.com z lotniska Londyn Stansted. Tym samym linia ta wypełni luke po opuszczeniu tej trasy przez EasyJet.

EasyJet zaprezentował wiosenny rozkład lotów, z pewnością zainteresuje to osoby planujące samodzielnie wakacje na Maderze.

Nowe ograniczenia prędkości


Jeśli podróżujesz autem po Maderze zwróć uwagę na nowe ograniczenia predkości na via Rapidzie między Caniçal i Ribeira Brava. W niektórych miejscach ograniczono prędkość ze 100 km/h do 90 km/h, oraz z 80 km/h do 70 km/h. Diario donosi, że policja z całą surowoscią karze kierowców, którzy przekraczają prędkość, nadmienia też, że wiele osób, które zostały ukarane mandatem nie były świadome zmiany ograniczeń.