Pożar na Paul da Serra

Fot. Duarte Nuno
Pożar rozpoczął dziś rano na Paul da Serra w pobliżu hotelu Pico da Urze, powodując panikę wśród osób znajdujących się w pobliżu miejsca pożaru.
Strażacy z Calheta i strażnicy leśni bardzo szybko dotarli na miejsce. Pożar został szybko opanowany w odległości ok 50 metrów od drogi ER 110.Madeira Wine Festival

Doroczny Festiwal Madeira Wine rozpoczyna się jutro w Ogrodach Miejskich w Funchal o godzinie 21 . Festiwal wina potrwa do 11 września, a pełny program można znaleźć tutaj.

Baseny w Porto Moniz jedne z najlepszych w Europie

Baseny w Porto Moniz według gazety The Guardian zostały zaliczone do najlepszych basenów z morską wodą w Europie.
Porto Moniz, jest najczęściej odwiedzana miejscowością poza Funchal, a naturalne baseny z wodą morską są ogromna atrakcją turystyczną.

Więcej informacji pod linkiem: Top 10 seawater swimming pools in Europe.

Po ostatnich pożarach 8% wyspy zniszczone

Dziennik Diario donosi, że podczas ubiegłotygodniowych pożarów zniszeniu uległo łącznie 6,266 ha (63 kilometrów kwadratowych) w trzech gminach: Calheta była najbardziej dotknięta, następnie Funchal oraz Ponta do Sol. Instytut Leśnictwa i Ochrony Przyrody przygotowuje dane, ale wiadomo że 3200 hektarów lasów zostało uzniszczonych w Calheta, podczas gdy odsetek ten dla Funchal wyniósł 1,666 ha (22% gminy) a dla Ponta do Sol 1,400 ha. Połowa Parku Ekologicznego powyżej Funchal została zniszczone.

Gazeta zauważa, że ubiegłotygodniowy pożar nie był najgorszy w historii Madery. Najpoważniejszy miał miejscew 1979 roku, gdy ogień obejmował centralny masyw wyspy od Machico do Ponta do Pargo. W 1988 roku kolejny pożar strawił około 10.000 hektarów, a latem 2010 roku ogień pochłonął 8,800. Poprzednie pożary, nie miały takiego wpływu na obszar miejski Funchal, gdzie ginęli ludzie i zostały zniszczone domy.

Spadające skały w Madalena do Mar

Jak donosi Madeira Island News w Madalena do Mar spadły skały na plażę. Zdarzenie miało miejsce w środe około godz. 20.  Na szczęscie nikt nie został ranny pomimo tego, że na plaży znajdowało się 100 - 150 osób.


Żródło: www.madeiraislandnews.com

Jedna z największych imprez na Maderze

Festas Sao Vicente to jedna z najbardziej rozpoznawalnych imprez muzyczno-tanecznych w Portugalii.
Więcej informacji pod  linkiem.

Aktualizacja zamkniętych tras spacerowych

Portal Visit Madeira zaktualizował wykaz tras spacerowych po lewadach. Tak czeste aktualizacje mają związek z pożarami jakie ostatnio trapiły Maderę.
Zaktualizowaną listę można zobaczyć klikając w link: zawiadomienia dotyczące lewad.Powraca silny wiatr

Zgodnie z przewidywaniami nad Maderą znowu mocniej wieje. W związku z tym cztery loty zostały anulowane, natomiast sześć przekierowanych zostało na inne lotniska.

Prognozy pogody wskazują, że wiatr uspokoi się najweśniej w poniedziałek rano.Żródło: www.madeiraislandnews.com

Pożar na Maderze


Fot. Gregorio Cunha

Podsumowanie


Potwierdzono, że trzy osoby zginęły w Funchal w dzielnicy Pena na Rua de Freitas Silvestre Quintino. Jedną osobę uznaje się za zaginioną, dwie kolejne są ciężko ranne, mniej groźne obrażenia stwierdzono u 300 osób. Ewakuowano turystów z pięciu hoteli, łączna liczba ewakuowanych wynosi 3000 osób (mieszkańców i turystów). 219 domów zostało zniszczonych, w związku z czym nie nadają się do zamieszkania - 5 w Cahlecie, pozostałe 215 w Funchal. Z powodu dużego zadymienia zakłócone było funkcjonowanie lotniska.Spaleniu uległ hotel Choupana Hills w Funchal oraz ogród Jardim Orchidea gdzie zebrano 50 000 orchidei, tylko 2000 z nich uważa się za możliwe do uratowania, jednak potrwa to ok. 20 lat. Ogród ma 110 lat. 

Jesli chcesz pomóc w odbudowie kliknij w link: Odbudowa Jardim Orchidea na Maderze.


Jardim Orchidea