Samodzielny wyjazd na Maderę - poradnik

Coraz częściej pytacie mnie w jaki sposób samodzielnie zorganizować wyjazd na Maderę, czy to jest w ogóle opłacalne i gdzie szukać informacji o lotach czy hotelach.

Na wstępie przyznam, że ostatni raz na wakacjach zorganizowanych przez biuro podróży byłem w 2010 roku, od tego czasu każde wakacje czy wyjazdy na wypoczynek zimowy organizuję sobie własnymi siłami. Wbrew pozorom wcale nie jest to trudne.


Dla kogo jest wypoczynek organizowany na własną rękę?


Z pewnością dla osób, które są w stanie poświęcić czas na odpowiednie przygotowanie się do takich wakacji i nie boją się wyzwań. Nie ma co ukrywać, że skorzystanie z oferty biur podróży jest mniej czasochłonne. Decydując się na samodzielną organizację wyjazdu musimy zając się wyszukiwaniem lotu, hotelu oraz zadbać o ubezpieczenie, w przypadku touroperatorów nie musimy się tym martwić.

Od czego zacząć?


Najlepiej zacząć od wyszukania lotów. Na Maderę latają narodowi przewoźnicy jak TAP, Lufthansa,  British Airways oraz tak zwane tanie linie lotnicze jak easyJet, jet2com. Większość osób latających z Polski korzysta z usług tanich linii lotniczych, wiąże się to z przesiadką na przykład w Londynie, Lizbonie lub Porto. Warto pamiętać, że w biurach podróży, które organizują wycieczki na Maderę można kupić tylko przelot, zwłaszcza w sezonie może to być najtańsze rozwiązanie.

Szukanie lotu zajmuje najwięcej czasu, oczywiście mam tu na myśli sytuację gdy chcemy skorzystać z tanich linii. Cała trudność polega na tym, żeby "dograć" przyloty i odloty. Bardzo często osoby, decydujące się na przelot tanimi liniami przy okazji podróży na Maderę lecą do Lizbony czy Porto i zostają tam na 2 - 3 dni.

Warto zaglądać na facebookowe profile fly4freeMleczne podróże oraz Tanie Loty.


Ile to kosztuje?

Sprawdźmy!

Założenie: wylot z Warszawy dwóch osób do hotelu Four Views Baia na 8 nocy w połowie czerwca.
Ceny aktualne na dzień 15 stycznia 2018.

Lot z biurem podróży

Itaka ma w swojej ofercie sprzedaż biletów na loty czarterowe. Wylot z Warszawy 19 czerwca, powrót 26 czerwca kosztuje  1400zł za osobę w dwie strony. Jest to lot bezpośredni.

Czarter Itaka Warszawa - Funchal 

Lot liniami regularnymi

Korzystając z wyszukiwarki lotów skyscanner.pl znalazłem przelot w dniach 18 i 26 czerwca na trasie Warszawa - Funchal z przesiadką w Lizbonie liniami TAP. Lot kosztuje 990 zł za osobę w dwie strony.

Warszawa - Funchal - Warszawa liniami TAP 

Lot tanimi liniami

Przelot tanimi liniami wiąże się z przesiadką w Londynie, Porto lub Lizbonie. Ja najtańszy przelot znalazłem na trasie Warszawa Modlin - Lizbona - Funchal - Porto - Warszawa Modlin.
Przelot z Warszawy do Lizbony na dzień 18 czerwca liniami Ryanair kosztuje 294zł za osobę.

Lot Ryanair na trasie Warszawa - Lizbona 

Dalsza część podróży na trasie Lizbona - Funchal na 18 czerwca liniami easyJet kosztuje 45€ za osobę.

Lot easyJet Lizbona - Funchal 


Powrót zaczynamy na trasie Funchal - Porto 26 czerwca liniami easyJet kosztuje 55€ za osobę.

Lot easyJet Funchal - Porto

Lot z Porto do Warszawy Modlin liniami Ryanair na 26 czerwca kosztuje 74 € za osobę.

Lot Ryanair Porto - Warszawa

Podsumowując najwygodniej skorzystać z połączenia czarterowego, jednak koszt dla dwóch osób to 2800zł, najtańsze będzie skorzystanie z tanich linii, gdzie przelot dla dwóch osób kosztuje około 1720zł + bagaż i koszt dojazdu do Warszawy (około 20zł).

Mamy przelot co dalej?


Kolejnym krokiem jest znalezienie hotelu. Nie jest to specjalnie skomplikowane, zwłaszcza, że  także tutaj mamy mnóstwo narzędzi. Ja wykorzystuję wyszukiwarki hoteli np: skyscanner.pleSky lub  amoma.pl.
Szukamy hotelu Four Views Baia. Na skyscanner najtańsza oferta w dniach 18 - 26 czerwca kosztuje 3118zł za pokój ze śniadaniem.

Hotel Four Views Baia znaleziony na skyscanner.pl

Ile kosztuje oferta biura podróży?


Oferta biura podróży Itaka w dniach 19 - 26 czerwca kosztuje 6778zł za dwie osoby, w tym jest zawarty przelot, śniadanie, obiadokolacje oraz transfer z lotniska.

Oferta Itaka 19 - 26 czerwca

Czy to wszystko?


Warto pamiętać także o ubezpieczeniu turystycznym, którego koszt waha się od 40 do kilkuset złotych w zależności od opcji. Ja znalazłem ubezpieczenie poprzez eSky ubezpieczenie dla dwóch osób na czas wycieczki za 99zł.

Niezależnie od tego czy lecimy na własną rękę czy z biurem podróży warto zabrać ze sobą kartę EKUZ wydawaną przez NFZ.

Do pobytu organizowanego na własną rękę należy doliczyć też koszty wyżywienia, bowiem większość hoteli w bazowej cenie oferuje śniadania.
Dodatkowo trzeba zadbać o transport z/na lotnisko, możemy skorzystać z komunikacji publicznej lub wypożyczyć auto (nasz poradnik jak wynająć auto).

Czy to się opłaca?


Oferta biura podróży dla założeń podanych na początku kosztuje ok 6800zł, gdy wakacje w tym terminie zorganizujemy na własną rękę zapłacimy ok 4900zł, różnica wynosi prawie 2000zł, ale należy pamiętać o dodatkowych kosztach o których wspomniałem czyli wyżywienie.

Powyższe wyliczenia dotyczą konkretnego hotelu. Jeśli chcemy jeszcze bardziej zejść z ceny, możemy poszukać apartamentu czy hostelu, wówczas ceny mogą zaczynać się nawet poniżej 1000zł za dwie osoby, oczywiście kosztem komfortu i braku udogodnień.  Podczas gdy najtańsza wycieczka organizowana przez biuro podróży kosztuje około 5000zł.

Ogólnie wszystko zależy od tego kiedy planujesz wyjazd i jak wcześnie zabierzesz się za przygotowania do wyjazdu. Jeśli chcesz wyjechać za tydzień to skorzystaj z usług biura podróży, jeśli wyjazd planujesz za kilka miesięcy to jak najbardziej warto sprawdzić koszt wyjazdu organizowanego samodzielnie.W takim przypadku może się okazać, że kosztem dłuższej podróży z przesiadkami uda się poczynić spore oszczędności.

5 komentarzy:

 1. Z osobistego doświadczenia wiem, z mnie warto póki co narazie wybierać się na własną rękę na Maderę właśnie ze względu na przesiadki,koszty czas...Dwukrotnie na Maderze byłam dzięki Tui gdzie tygodniowy koszt ze śniadaniem nie przekraczał 1300zł na osobę ze wszystkimi Transferami i bagażem rejestrowanym.oczywiście wszystko zależy od oczekiwań i zasobnosci portfela oraz czasu jaki many przeznaczony na podrozowanie:))pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja mam inne doświadczenia, byłem na Maderze 3 razy, raz z Itaką dwa razy na własną rękę. Z itaką leciałem w listopadzie 2012 roku last minute za około 3000zl za dwie osoby, w lutym 2013 roku trafiłem na bardzo tanie bilety, za które zapłaciłem jak dobrze pamiętam 350zł za dwie osoby i niecały 1000zł za apartament na 7 dni, byłem też w lipcu ubiegłego roku na własną rękę i zapłaciłem 2500zl za przelot i hotel dla dwóch osób, gdzie ceny last minute zaczynały się od 3500zł za dwie osoby, podróż zajęła mi wtedy 8 godzin, także nieiwele dłużej niż czarterem. Najlepiej poszukać i wybrac to co najlepsze.

   Usuń
 2. Jasne, wiadomo ile podróżników tyle historii:)ile ludzi tyle upodobań:) aczkolwiek niewątpliwie Madera to miejsce, które trzeba odwiedzić A jak już się raz pojedzie to później człowiek o niczym innym nie myśli tylko kombinuje jak teraz wrócić na tą cudną wyspę...:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O to właśnie chodzi, że jest wybór, każdy może znaleźć dogodny sposób na dotarcie na Maderę :)
   Nie wiem skąd taka popularność na tego typu zwiedzanie, ale coraz częściej otrzymuje pytania jak się za to zabrać a także coraz częściej otrzymuję sygnały że w taki sposób turyści z Polski trafiają na Maderę.

   Usuń
  2. Witam, ja byłam na Maderze raz a wyjazd zorganizowałam sama. Skąd taka decyzja? Razem z mężem jesteśmy osobami aktywnymi i na Maderę przyciągnęły nas lewady, plan był taki, żeby jak najwięcej wędrować, hotel był kwestią drugorzędną. W związku z tym, że wcześniej sporo podróżowaliśmy na stopa, a Europę zwiedzamy tanimi liniami odkąd powstały a śpimy w hostelach lub apartamentach nie mieliśmy obaw, że coś nam nie wyjdzie.

   Usuń