Wynajem samochodu na Maderze - Poradnik

Niemal od początku istnienia strony pojawiały się pytania dotyczące wynajmu samochodu na Maderze. W pytaniach, które przesyłacie mailem, czy na Facebooku pojawiają się kwestie tego jaką wypożyczalnie wybrać, jakiego auta szukać, na co zwracać uwagę.

W tym poradniku postaram się wyjaśnić wszelkie Wasze wątpliwości dotyczące wynajmu samochodów czyli gdzie szukać wypożyczalni i na co zwracać uwagę podczas przeszukiwania ofert.

Zacznę od tego, że moje doświadczenia z wypożyczalniami samochodów nie ograniczają się tylko do Madery, auta różnego typu wypożyczałem w kilku krajach, prywatnie oraz służbowo. Jak dotąd nie mam żadnych przykrych doświadczeń w postaci dodatkowych opłat, które doliczano mi do rachunku czy też kwestionowania stanu pojazdu po jego zwróceniu do firmy wynajmującej.

Dlaczego warto wypożyczyć samochód na Maderze?

Madera jest dosyć specyficzną wyspą, są miejsca które są świetnie skomunikowane, a są takie gdzie dojechać można tylko samochodem ewentualnie taksówką. Takim miejscem jest Rabaçal, gdzie swój początek ma kilka popularnych lewad a przejazd taksówką z Funchal -  Rabaçal - Funchal może nas kosztować nawet 40 euro.

Na plus wynajmu samochodu przemawia:

 • Nie jesteśmy uzależnieni od rozkładu jazdy, możemy jechać o dowolnej porze w dowolne miejsce. Chcesz zobaczyć zachód słońca na Pico do Arieiro, pójść na kolację do restauracji na drugim końcu Madery, albo pospacerować po Funchal wieczorem a hotel w którym mieszkasz nie znajduje się w stolicy wyspy? Autobusem ciężko będzie zrealizować takie plany, samochodem bez problemu. 
 • Nie jesteśmy uzależnienie od pogody. Nawet na Maderze może padać deszcz, ale na szczęście zawsze gdzieś świeci słońce, trzeba je tylko poszukać :) Bardzo często właśnie tak robiliśmy podczas naszych pobytów, że zmienialiśmy plany w zależności od pogody, nie udałoby się to gdybyśmy byli zależni od komunikacji publicznej. 
 • Zwiedzamy to co chcemy. Przemierzając Maderę samochodem możemy znaleźć wiele niezwykłych miejsc o których nie wspominają przewodniki. Takiej możliwości nie dają wycieczki autokarowe czy korzystanie z komunikacji publicznej. 
 • Podróżowanie samochodem po Maderze może być tańsze niż korzystanie z komunikacji publicznej. Zwłaszcza jeżeli chcesz maksymalnie wykorzystać swoje wakacje i zobaczyć jak najwięcej. 

Na minus wynajmu samochodu można zaliczyć:

 • Nie każdy hotel ma wystarczający parking, żeby bezproblemowo zaparkować, czasem trzeba poświęcić kilka dodatkowych minut na znalezienie miejsca parkingowego
 • Może odstraszyć panująca opinia, że jazda samochodem po Maderze jest trudna. Ja się z tą opinią nie zgadzam, ale są osoby, które były na Maderze, jeździły tam autem i twierdzą, że nie zapomną tego do końca życia :)

Gdzie znaleźć dobrą ofertę wypożyczenia samochodu?

Najprostszym i najszybszym sposobem jest skorzystanie z wyszukiwarek. Wiele z wyszukiwarek ma w swojej ofercie nie tylko wynajem aut, ale też możliwość rezerwacji hoteli czy biletów lotniczych. Jeśli nie korzystasz z biura podróży taka łączona oferta może znacznie obniżyć cenę. 
Ja najczęściej korzystam z usług Skyscanner, jak dotąd nie miałem żadnych problemów czy to przy rezerwacji samochodu czy hotelu. Nie wiem czy jest to kwestia przyzwyczajenia czy nie, ale zawsze spotykałem się z profesjonalną obsługą i nie mam powodów do tego, żeby to zmieniać. Inne porównywarki to RentalCars i AutoEurope.

Wypożyczalnie sieciowe mają najwyższe ceny, ale mamy pewność co do stanu auta. Nigdy bezpośrednio nie wypożyczałem aut z tych firm, tylko pośrednio przez porównywarki. Na bazie swoich doświadczeń mogę polecić wypożyczalnie Herz oraz Avis. Minusem dużych wypożyczalni jest brak elastyczności.

Wypożyczalnie lokalne są bardzo chętnie wybierane przez osoby przylatujące na Maderę czy to bezpośrednio czy poprzez wyszukiwarki. Największym atutem takich wypożyczalni jest elastyczność i niskie ceny Nie ma problemu ze zwrotem samochodu po godzinach pracy bez dodatkowych opłat. Niemniej lokalne wypożyczalnie mają najmocniej zużyte samochody, na Maderze najczęstszą przypadłością jest zużyte sprzęgło i hamulec, co skutecznie może uprzykrzyć podróżowanie autem.

Wypożyczenie samochodu za pośrednictwem hotelu nie jest popularne, ale z pewnością wygodne. Hotele współpracują z lokalnymi wypożyczalniami, mają też niższe ceny, formalności ograniczone są do minimum, brak kaucji, samochód odbieramy w hotelu, a po zakończeniu okresu wynajmu, kluczyki i dokumenty zostawiamy w hotelowej recepcji to zalety skorzystania z takiego rozwiązania. Minusy są dokładnie takie same jak w przypadku wypożyczalni lokalnych czyli prawdopodobieństwo trafienia na zużyte auto jest tu największe.

Warto poczytać aktualne opinie w internecie dotyczące wybranej przez nas wypożyczalni, być może jakość usług pogorszyła się lub podniosła.

Listę wypożyczalni działających na Maderze znajdziesz na stronie Madera - kraina wiecznej wiosny - Komunikacja na Maderze.


Na co zwracać uwagę podczas wynajmu samochodu?

Przede wszystkim dokładnie czytajcie umowę, nie ma znaczenia czy wypożyczacie przez wyszukiwarkę, hotel czy z wypożyczalni sieciowej lub lokalnej. 

Przeglądając umowę należy zwrócić uwagę na informację dotyczącą kosztów wynajmu auta za cały okres najmu.

Zwróć uwagę na to czy musisz zapłacić kaucję, w niektórych przypadkach może to być nawet 1500 euro, kwota jest blokowana na karcie i odblokowywana dopiero kilka dni po zwrocie auta.

Zakres ubezpieczenia to bardzo istotny element. Często najtańsze oferty mają najprostsze ubezpieczenie, które może okazać się niewystarczające, w przypadku uszkodzenia auta klient może pokryć nawet do 40% kosztów naprawy. Dlatego też ja zawsze korzystam z pełnego ubezpieczenia bez wkładu własnego, jest to droższa opcja, ale bezpieczniejsza. Poniżej znajduje się nazewnictwo stosowane w międzynarodowych ubezpieczeniach.

Niektóre firmy stosują dzienny limit kilometrów, którego przekroczenie może słono kosztować.

Jeśli samochodem ma kierować więcej niż jeden kierowca może zostać doliczana opłata, podobnie w przypadku zwrotu auta w innej lokalizacji.

Szukając samochodu porównuj daty wynajmu i miejsca. Może się zdarzyć, że odbiór samochodu na lotnisku może być tańszy niż np w Funchal i odwrotnie. Mnie zdarzyło się, że planowałem wynająć samochód na tydzień, a okazało się, że wynajmując na 10 dni zapłacę mniej, w moim przypadku auto było używane przez te 10 dni, ale mogłem oddać auto wcześniej. 

Ubezpieczenie

W międzynarodowych umowach ubezpieczeniowych możesz spotkać następujące nazewnictwo dotyczące rodzajów ubezpieczeń:

 • CDW , DW lub LDW jest to ubezpieczenie od uszkodzenia samochodu, które obejmuje uszkodzenia powstałe wskutek wypadku, z ograniczeniem odpowiedzialności do wysokości kwoty udziału własnego wskazanego w umowie;
 • TWTP  lub TPC ten rodzaj ubezpieczenia ogranicza odpowiedzialność od skutków kradzieży samochodu do wysokości kwoty udziału własnego wskazanego w umowie;
 • SCDW jest to ubezpieczenie całkowicie znoszące odpowiedzialność z tytułu uszkodzenia samochodu. Jeżeli chodzi o wynajem samochodu, jest to ubezpieczenie, które można nabyć w chwili rezerwacji lub wynajmu samochodu;
 • CDW lub ECDW jest to ubezpieczenie gdzie wynajmujący w przypadku spowodowania kolizji  jest obciążony niewielka kwotą (zazwyczaj kilkudziesięciu euro) za szkody spowodowane kolizją;
 • PAI jest to ubezpieczenie personalne od następstw nieszczęśliwych wypadków, obejmujące nie tylko kierowcę, lecz także pasażerów znajdujących się w wynajętym samochodzie. Jeżeli wybieracie się na rodzinne wakacje lub wyjazd większą grupą osób, warto pomyśleć o tego rodzaju ubezpieczeniu;
 • TPL to ubezpieczenie, które obejmuje wydatki medyczne poniesione na poszkodowane osoby trzecie i / lub uszkodzenia rzeczy poza wynajętym pojazdem; 
 • PEC  ubezpiecza przed ryzykiem utraty lub uszkodzenia rzeczy osobistych wynajmującego (a czasami członków rodziny najemcy podczas podróży z najemcą) w okresie wynajmu.

Odbiór i zwrot samochodu

Przed odebraniem auta od przedstawiciela wypożyczalni warto obejrzeć samochód, zrobić zdjęcie z każdej strony, najlepiej z widoczną datą. Wszelkie uszkodzenia pojazdu zapisać w umowie oraz sfotografować. Jeśli w trakcie najmu zauważysz jakąś usterkę niezwłocznie poinformuj o tym wypożyczalnie.

Jeśli w umowie zawarta jest informacja, że auto ma być zwrócone z pełnym bakiem, nie zapomnijcie zatankować.  Jeśli oddacie z pustym bakiem firma zrobi to za Was, ale wtedy zapłacicie kilka razy więcej niż gdybyście to robili sami.

Zwracając samochód warto zrobić zdjęcia podobnie jak przed odbiorem. Jeśli oddajesz przedstawicielowi wypożyczalni koniecznie weź protokół z informacją o tym, że nie ma szkód na pojeździe.

Jakie auto wynająć?

Najchętniej wypożyczane auta należą do segmentu A lub B czyli samochodów miejskich lub małych czyli Fiat Panda, Fiat Punto, Ford Ka, Opel Corsa, Seat Ibiza. Panuje przekonanie, że najmniejsze auta o małej mocy średnio sobie radzą na maderyskich drogach. Ja osobiście tego nie miałem okazji sprawdzić, ale w komentarzach na Facebooku czy wiadomościach, które do mnie przesyłacie takie opinie się pojawiają.


W razie problemów

Jeśli wypożyczalnia niesłusznie naliczyła ci opłaty lub obciążyła konto po zwrocie auta skontaktuj się z pracownikami  Europejskiego Centrum Konsumentów.

Podsumowanie

Nie należy bać się wypożyczenia samochodów, ale trzeba dokładnie zapoznać się z umową najmu przed jej podpisaniem. Wszelkie wątpliwości rozwiewać u źródła czyli w firmie od której chcemy wynająć samochód. Jeszcze raz przypomnę w umowie są zapisane wszystkie opłaty, które poniesiemy. 
Czytajmy umowy i cieszmy się z niezależnego odkrywania Madery :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz